Menu
‘Amsterdam dichterbij dan Lillestrøm’

‘Amsterdam dichterbij dan Lillestrøm’

Welgeteld drie supporters van IK Start waren woensdagavond getuige van de training van hun helden in de ArenA. Na een vertraagde vlucht uit Noorwegen, werkte het team van trainer Stig-Inge Bjørnebye een rustige ‘wen-sessie’ af.

Want wennen is het, aan de vooravond van een Europa Cupwedstrijd in een nieuw stadion in het buitenland. Ander licht, nieuw gras en een compleet andere omlijsting. De ArenA is in elk geval een stukje groter dan het Åråsen stadion in Lillestrøm, waar Ajax twee weken terug al met 2-5 won van de Noren. ,,In Noorwegen hebben we niet veel grote stadions’’, vertelt Arvid Abrahamsen, één van de drie aanwezige supporters van IK Start. ,,De Noorse nationale ploeg speelt in Oslo voor maximaal 25.000 toeschouwers. Meer kunnen er niet in en grotere stadions hebben we simpelweg niet. Kan het dak hier trouwens echt dicht?’’

De drie Noorse vrienden Arvid, Rune en Kjetil (vlnr.) waren de enige supporters die de avondsessie van IK Start bijwoonden. De drie Noorse vrienden Arvid, Rune en Kjetil (vlnr.) waren de enige supporters die de avondsessie van IK Start bijwoonden.

In gezelschap van zijn vrienden Rune Gabrielsen en Kjetil Sortedal zette hij luttele uren eerder voet op Amsterdamse grond. Via Schiphol zijn de Noren uit Farsund in de ArenA beland. De Noorse voetballers worden bij het betreden van het ArenA-gras getrakteerd op een staande ovatie. Vervolgens wordt driftig gezwaaid met geelblauwe clubvlaggen en clubsjaals.,,Bij het ophalen van onze bagage stonden we ineens oog in oog met de selectie van ons team’’, vertelt Abrahamsen. ,,Van de spelers hoorden we dat nog zou worden getraind. Ik weet niet of er al meer supporters in Amsterdam zijn. Maar donderdag zijn we zeker met een mannetje of vijftig. Met een beetje geluk zijn het er honderd. Een kaartje voor de wedstrijd hebben we overigens nog niet. Hopelijk kunnen we nog een kaartje kopen. Een suppoost vertelde ons net dat we een ticket bij onze eigen club hadden moeten kopen. In Noorwegen werd ons iets anders verteld. Ik probeer het straks nog wel even bij de trainer. Misschien kan hij iets regelen.’’

Terwijl de ArenA in gereedheid wordt gebracht voor de komende wedstrijd, instrueert Stig-Inge Bjørnebye zijn manschappen. Voor de gasten is de missie duidelijk: minimaal vier keer scoren. Terwijl de ArenA in gereedheid wordt gebracht voor de komende wedstrijd, instrueert Stig-Inge Bjørnebye zijn manschappen. Voor de gasten is de missie duidelijk: minimaal vier keer scoren.

De drie vrienden zijn trotse seizoenkaarthouders van IK Start. De supporters laten normaal gesproken geen thuisduel van de club uit Kristiansand aan zich voorbij gaan. Tussen april en november - de duur van het reguliere Noorse voetbalseizoen - zijn ze er altijd bij. Opmerkelijk genoeg zagen ze IK Start - Ajax wel op televisie. Gabrielsen: ,,Omdat onze club het UEFA Cupduel niet mocht spelen in Kristiansand, werd het duel afgewerkt in Lillestrøm. Met het oog op de return in Amsterdam hebben we de eerste wedstrijd laten schieten. Vanuit ons dorp Farsund is het zes uur rijden naar Lillestrøm. Terwijl we slechts twee uur hoeven vliegen naar Schiphol. Amsterdam was dus eigenlijk gewoon dichterbij.’’
De mannen van Bjørnebye - oud-speler van Liverpool en voormalig assistent-bondscoach - trainden ruim anderhalf uur in de ArenA. De ervaren doelman Rune Nilssen neemt normaal gesproken weer plaats onder de Noorse lat. Afgelopen weekend ontbrak hij wegens een schorsing in het met 1-0 verloren duel tegen Valerenga IF. Debutant Tommy Runar verving Nilssen in dat duel. Voor IK Start is donderdagavond in elk geval één ding zeker: wil het de groepsfase bereiken in de UEFA Cup dan zal het vol op de aanval moeten spelen. De eerdere nederlaag wegpoetsen is geen sinecure.