Menu

Comitis bezoekt Ajax Amsterdam

John Comitis, de CEO oftewel algemeen directeur van Ajax Cape Town, is in ons land voor een bezoek aan de het Amsterdamse Ajax en een gesprek met de directie van de club. Comitis was nog helemaal in de wolken van het feit dat zijn land Zuid-Afrika de organisatie van het WK voetbal van 2010 toegewezen heeft gekregen. ,,Dat heeft een weerslag op onze club, het land en eigenlijk het hele continent Afrika'', aldus de directeur uit Kaapstad.

,,Dat Zuid-Afrika het wereldkampioenschap voetbal in 2010 mag organiseren is de belangrijkste prestatie die er ooit in de Zuid-Afrikaanse sport is bereikt. De implicaties hiervan zijn zeer vergaand’’, zegt John Comitis. ,,Voor de economie van ons land en de rest van Afrika is dit een geweldige stimulans. De infrastructuur in Zuid-Afrika zal sterk verbeteren. Dit is een onderdeel van de Renaissance van Zuid-Afrika die ingezet is door president Mbeki.’’

De directeur van Ajax Cape Town voorziet ook voor zijn eigen club veel verbeteringen. ,,De infrastructuur in het Zuid-Afrikaanse voetbal is onderontwikkeld. Nu kan de overheid deelnemen aan de verbetering daarvan. Ajax Cape Town speelt in een rugbystadion. Dit is de eerste stap naar een eigen stadion, in samenwerking met de gemeente. Zo zal dat voor elke stad met een voetbalclub gaan.’’

Ajax Cape Town ligt drie à vier jaar voor op andere clubs op het gebied van infrastructuur en professionalisme, betoogt Comitis. ,,We denken als een ‘global club’. Dankzij Ajax volgen we de ontwikkelingen in Europa en dat zal onze groei alleen maar doen versnellen. Volgend seizoen spelen we in de Afrikaanse Champions League, want we worden tenminste tweede. We hebben de efficiëntste jeugdopleiding van Zuid-Afrika, en misschien wel van heel Afrika, dankzij de inbreng van Ajax Amsterdam. Ajax Cape Town besteedt meer geld aan zijn jeugdopleiding dan Ajax Amsterdam; er is nog veel te doen en we zien dit als de weg van de toekomst. In Kaapstad werken we volledig volgens de Ajax-filosofie. Er werken technische mensen die hun kennis in Europa hebben opgedaan en we spelen door de hele club 3-4-3. Ajax Cape Town is zeer actief in het scouten van jong talent. We kijken in heel Zuid-Afrika en ook in de rest van het continent. Net als in Amsterdam werken we ook met de TIPS-methode.’’

Ook in Amsterdam erkent men het goede werk dat verricht wordt in jeugdopleiding van de ‘Urban Warriors’. Technisch directeur Louis van Gaal bracht enige tijd geleden een bezoek aan Kaapstad en zijn kennersoog viel direct op enkele Zuid-Afrikaanse talenten. ,,Drie spelers van ons team onder zeventien jaar worden door Louis gezien als mogelijkheden’’, zegt de Zuid-Afrikaan trots. ,,We proberen om spelers naar Amsterdam te brengen. We zijn als club pas vier jaar oud en je ziet nu al het effect van de Ajax-opleiding.’’
Het eerste elftal van Ajax Cape Town timmert ook hard aan de weg. Stond de ploeg vorig seizoen nog in de degradatiezone, deze jaargang strijdt het team mee om de bovenste plek. Ajax Cape Town moet alleen de Kaiser Chiefs boven zich dulden in de competitie. ,,We hebben een paar ervaren spelers uit Kongo aan de selectie toegevoegd’’, vertelt Comitis. ,,En we zijn tegelijkertijd tot de conclusie gekomen dat een aantal spelers te lang al bij de club was en geen vooruitgang meer maakte, en in plaats van die spelers hebben we jongens uit de junioren toegevoegd.’’ Een andere reden voor het succes van de ploeg uit Kaapstad is coach Gordon Igesund. ,,Hij heeft in de afgelopen vijf jaar drie keer een team kampioen gemaakt’’, zegt Comitis. ,,Gordon was gevraagd om coach te worden van het nationale team van Zuid-Afrika maar hij wil zijn werk bij Ajax afmaken. De komende drie jaar is hij nog coach bij ons. Zijn filosofie past goed bij onze club.’’

John Comitis is ook naar Nederland gekomen om met de directie van Ajax te praten over een bezoek van het eerste elftal van de Amsterdammers aan Kaapstad. ,,Ik hoop Ajax Amsterdam te zien in Zuid-Afrika, misschien tijdens de winterstop. Als er dan supporters meegaan kunnen die gelijk zien hoe mooi Zuid-Afrika is.’’ Een bezoek van Ajax Cape Town aan de Amsterdamse vestiging is ook niet uitgesloten. ,,Ik heb ons eerste elftal beloofd om ze mee te nemen naar Amsterdam als we kampioen worden. Het lijkt me mooi om bijvoorbeeld zes dagen in Nederland te zijn en het Amsterdam Tournament te bekijken.’’